Skip to main content

W zależności od rodzaju i wielkości produkcji filmowej/foto, na planie pracuje tak zwany zespół produkcyjny. Kto tworzy ekipę filmową i za co odpowiadają poszczególne osoby?

Optymalizowanie procesu produkcji polega między innymi na dobraniu odpowiedniego składu zespołu produkcyjnego odpowiedzialnego za prawidłowe przygotowanie, przebieg i realizację produkcji. Organizowanie planu zdjęciowego czyli miejsca, gdzie wykonuje się zdjęcia do filmu wymaga skompletowania ekipy odpowiedzialnej za poszczególne etapy produkcji filmowej.

Role i obowiązki na planie przy produkcji filmowej lub foto.

 • PRODUCENT
  Jest zazwyczaj właścicielem firmy produkującej materiały video. Kieruje wszystkimi elementami filmu poprzez zapewnienie optymalnych warunków finansowych
  i kreatywnych produkcji. Zarządza wszystkimi pionami realizacyjnymi. Odpowiada za całokształt realizowanej produkcji filmowej lub fotograficznej.
 • KIEROWNIK PRODUKCJI
  Jest organizacyjno-operacyjnym i finansowym kierownikiem filmu. Przygotowuje budżet produkcyjny i kosztorys oraz zarządza nim. Opracowuje wstępny harmonogram zdjęć, kontroluje pracę ekip w okresie preprodukcji, produkcji i postprodukcji. Odpowiada za kontakt z agencją lub klientem. Trzyma w ryzach budżet i harmonogram produkcji.
 • POSZUKIWACZ LOKACJI
  Osoba odpowiedzialna za wyszukanie wszystkich lokacji według briefu do wykorzystania w filmie reklamowym. Przygotowuje dokumentację fotograficzną, opracowuje logistykę.
 • REŻYSER
  Odpowiada za kreatywne opowiedzenie scenariusza środkami filmowymi. Opracowuje treatment, czyli koncepcję filmu. Razem z operatorem decyduje o sprzęcie filmowym, ze scenografem obmyśla elementy scenograficzne. Uczestniczy również w castingu. Tym samym zatwierdza wybór aktorów, a na planie zdjęciowym zarządza ekipą filmową i obsadą.
 • OPERATOR OBRAZU
  Jest szefem zespołu, kierownikiem zdjęć. Ustala kompozycję plastyczną kadru, oświetlenia i rodzaje stosowanych planów filmowych. Odpowiada za wszystko, co wiąże się z obrazem.
 • OPERATOR KAMERY
  Osoba odpowiedzialna za prowadzenie kamery podczas planu zdjęciowego. Odpowiada za ruch kamery i kompozycję obrazu.
 • GAFFER
  Inaczej: mistrz oświetlenia. Jest szefem oświetlaczy. Odpowiada za dobranie odpowiedniego światła na plan zdjęciowy, współpracując ściśle z operatorem obrazu.
 • SCENOGRAF
  Dba o kreatywne ujęcie wszystkich elementów (poza aktorami) na planie zdjęciowym. Praca scenografa polega na opracowaniu i przygotowaniu lokacji. Pilnuje spójności identyfikacji wizualnej produkcji, w tym: kolorystykę elementów scenograficznych
 • KOSTIUMOGRAF (STYLISTA)
  Odpowiada całościowo za zaprojektowanie oraz dobranie wszystkich kostiumów i stylizacji aktorów. Opracowuje kolorystykę oraz styl ubioru osób grających w scenie. Dba o wszystkie szczegóły stylizacji związanych z ostatecznym wyglądem aktorów w poszczególnych scenach.
 • REŻYSER DŹWIĘKU
  Inaczej: projektant dźwięku, główny operator dźwięku. Jest to osoba, która dba o całość procesu udźwiękowienia filmu. Nadzoruje każdy etap tworzenia dźwięku – przemyśla sposób realizacji, nagranie dźwięku, montaż i postprodukcję. Na końcu kontroluje zgranie i mastering. Bierze pełną odpowiedzialność za ostateczną jakość dźwięku w filmie.
 • MONTAŻYSTA OBRAZU
  To osoba, która wykonuje montaż filmu. Dba i odpowiada za właściwą synchronizację obrazu i dźwięku, zgodnie ze wskazówkami reżysera przy większych produkcjach lub samodzielnie zajmuje się kreatywnym połączeniem ujęć w określoną całość. Nadaje filmom rytm narracji.
 • KOLORYSTA
  Jest technikiem na etapie postprodukcji filmów reklamowych. To osoba odpowiedzialna za zaprojektowanie kolorystyki filmu w celu uzyskania określonego stylu lub nastroju.

Szukasz kompletnej ekipy filmowej do produkcji? Sprawdź naszą ofertę!

js

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Leave a Reply