Skip to main content

Animacje cieszą się dużą popularnością. Kiedyś kojarzone głównie z bajkami dla najmłodszych, dziś są niesamowicie skuteczną i efektowną formą promocji, wykorzystywaną przez wiele firm oraz marek. Jak powstaje animacja? Skąd wynika jej sukces? Dowiesz się z tego tekstu.

Geneza popularności

Z punktu widzenia marketingowego, animacje są doskonałą formą reklamy. Na sukces animacji składa się kilka aspektów. Przede wszystkim filmy animowane są bardzo widowiskowe. Dom produkcyjny może zobrazować dany temat w sposób niezwykle efektowny, tym samym nie nadwyrężając budżetu klienta. Zbudowanie zapierającej dech w piersiach scenografii, zatrudnienie wielu aktorów, charakteryzatorów i stylistów, wykorzystanie nowoczesnych kamer i wiele więcej… Właśnie z tym wiązałaby się produkcja, gdyby przełożyć niektórą fabułę animacji na tradycyjne wideo. Któż chciałby „przepalać budżet”, jeśli niekiedy ten sam efekt można osiągnąć przy pomocy animacji. Czyż nie?

Kolejną zaletą animacji jest możliwość przedstawienia nawet trudnego tematu w bardzo lekki, przystępny i czytelny sposób. Dom produkcyjny może przygotować animację, która za pośrednictwem obrazu i napisów opowie daną historię. Tym samym osiągnie zamierzony uprzednio efekt.

Jak powstaje animacja?

Tworzenie animacji to wieloetapowy proces, w który zaangażowana jest grupa wykwalifikowanych specjalistów.

1. Najpierw pomysł. To kluczowy element, od którego należy zacząć. Dom produkcyjny wraz z klientem rozwija koncepcję animacji i określa główny cel przekazu. Następnie szkicuje fabułę.

2. Skrypt. Kolejnym krokiem jest oczywiście napisanie spójnego scenariusza. Niezbędne będzie określenie dialogów, akcji i struktury narracyjnej.

3. Projektowanie postaci i środowiska. W pierwszej kolejności animator tworzy głównych bohaterów animacji, określa ich wygląd oraz świat, w jakim będą istnieć. Ważny jest również styl oraz kształt, jaki przybierze animacja.

4. Storyboard. To moment, w którym przekształca się scenariusz w zestaw ilustracji, a dokładniej kolejne klatki animacji.

5. Połączenie storyboard’u z dźwiękiem.

6. Animacja. Kluczowy moment. Animator tworzy klatki zgodnie z ustalonym wcześniej storyboardem.

7. Dodawanie ścieżki dźwiękowej, efektów dźwiękowych i muzyki.

8. Montaż. Łączenie poszczególnych klatek animacji w całość. Poprawianie timingu i dopracowywanie szczegółów.

9. Testy i Poprawki. Ocena animacji pod kątem płynności, spójności i zgodności z początkowymi założeniami.

10. Wreszcie przygotowanie animacji do publikacji. 

Jednym słowem, produkcja animacji nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Ostatecznie wymaga nakładu pracy wielu doświadczonych specjalistów. Dlatego warto powierzyć stworzenie animacji ekipie MediaLoony.

Animacja 2D – stworzymy szytą na miarę

Zapraszamy do współpracy z naszym domem produkcyjnym. Miejscem, w którym pomysły nabierają życia, a wizje stają się rzeczywistością. Działamy z pasją, aby dostarczyć animacje, które nie tylko poruszają, ale także inspirują i stanowią efektowne narzędzie marketingowe. Zapraszamy do kontaktu i przejrzenia naszego portfolio. Chętnie wsłuchamy się w Twoje potrzeby i wyprodukujemy animację szytą na miarę.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Leave a Reply